Projekt będzie realizowany przez okres 24 miesięcy, na Wydziale Elektrycznym PCz, przez zespół młodych naukowców i doktorantów pod kierownictwem dr inż. Adama Jakubasa.

Budżet projektu wynosi 682 625,00 zł

Tematem projektu są prace badawczo-rozwojowe nad kompozytami metalowo-polimerowymi wykonanymi z rozdrobnionych materiałów recyklingowych i odpadowych. W ramach tych prac skoncentrowano się na dwóch obszarach: kompozytowych materiałach miękkich magnetycznie i kompozytowych materiałach ekranujących pole elektromagnetyczne. Wskazane obszary są rozwinięciem głównego zagadnienia jakim jest zagospodarowanie wysokojakościowych, poprodukcyjnych materiałów odpadowych dostępnych w postaci metalowych pyłów, proszków i wiórów oraz wszelkiego rodzaju odpadów z polimerów termoplastycznych.

Współczesny przemysł poszukuje nowych materiałów funkcjonalnych o takich samych lub lepszych właściwościach użytkowych przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia dla środowiska naturalnego. Grupa innowacyjnych materiałów jakimi są kompozyty, stanowiące połączenie komponentów o różnych i uzupełniających się wzajemnie właściwościach oraz odpowiednia technologia ich wytwarzania wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Przeprowadzone już badania wskazują na możliwość zastosowania opracowanego na WE PCz sposobu wytwarzania kompozytu metal/polimer do konstrukcji rdzeni SMC oraz paneli i obudów ekranujących pole elektromagnetyczne. Proponowane prace B+R mają na celu rozwinięcie tej koncepcji oraz doprowadzenie do transferu rezultatów projektu do gospodarki.

Zadania przewidziane w projekcie obejmują wykonane:

  • badań właściwości fizycznych i chemicznych surowców pozyskanych od przedsiębiorstw deklarujących współpracę (w tym segregacje i oczyszczenie);
  • przygotowanie mieszanin metalowo-polimerowych stanowiących bazę do wykonania kompozytów;
  • opracowanie modeli i przeprowadzenie badań symulacyjnych; przygotowanie i dokładne zbadanie właściwości elektrycznych, magnetycznych i mechanicznych próbek kompozytów o dedykowanym zastosowaniu;
  • testy prototypów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych;
  • przygotowanie dokumentacji technologicznej.

Do konkursu zostało zgłoszonych 230 wnioski. Na podstawie listy rankingowej sporządzonej w wyniku postępowania kwalifikacyjnego oraz dostępnej alokacji, finansowanie otrzymały 42 projekty, których łączna kwota finansowania wynosi 58 989 226,57 zł.

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.