Na zaproszenie władz Wydziału Elektrycznego oraz prof. dra hab. Andrzeja Krawczyka w dniu 7.12.2017 na Wydziale Elektrycznym PCz gościł profesor Shoogo Ueno z Japonii.

Prof. Shoogo Ueno ukończył Uniwersytet Kyushu w Fukuoce w 1972 roku ze specjalnością inżyniera elektronika. Pracował na tym uniwersytecie do 1986 roku jako asystent, adiunkt i docent, a od 1986 do 1994 jako profesor. W 1994 rozpoczął prace w uniwersytecie tokijskim na Wydziale Inżynierii Biomedycznej, gdzie pracował przez następne 12 lat. W 2006 roku prof. Ueno wrócił do Uniwersytetu Kyushu, i jednocześnie był dziekanem Wydziału Medycznego w Uniwersytecie Teikyo.

Profesor Ueno opublikował ponad 200 artykułów i przedstawił około 70 zaproszonych wykładów. Otrzymał wiele ważnych w świecie akademickim wyróżnień i tytułów – cztery lata temu otrzymał medal d’Arsonvala, wyróżnienie przyznawane przez światową organizację Bioelectromagnetic Society. Przez dwa lata był prezydentem tego towarzystwa.

Do największych odkryć prof. Ueno można zaliczyć, m.in., nowe obszary w kartgrafii neuronalnej, użycie pola magnetycznego w leczeniu ciała i mózgu (przezczaszkowa stymulacja magnetyczna), efekt Mojżeszowy (odkrycie separacji wody pod wpływem silnego pola magnetycznego), magnetyczne własności krwinek, co daje możliwość sterowania ich przepływem.

W ramach wizyty na Politechnice podczas seminarium na Wydziale Elektrycznym profesor wygłosił wykład „Biological and Physical Aspects of Bioelectromagnetic Interactions”, na którym omówił wpływ pola elektromagnetycznego na organizm człowieka. Podczas wykładu po zaklasyfikowaniu mechanizmów efektów bioelektromagnetycznych profesor omówił biologiczne i fizyczne aspekty interakcji bioelektromagnetycznych, koncentrując się na wybranych zastosowaniach medycznych.

Wykład wzbudził bardzo duże zainteresowanie zarówno wśród studentów, jak i kadry akademickiej. Szczególną uwagę słuchaczy zwrócił wspomniany efekt Mojżeszowy.

Wizyta Shoogo Ueno była dla pracowników wydziału doskonałą okazją konsultacji naukowych z zakresu bioelektromagnetyzmu oraz szansą na nawiązanie współpracy naukowej.

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.