Location: Częstochowa

ZF is a global technology company and supplies systems for passenger cars, commercial vehicles and industrial technology, enabling the next generation of mobility. ZF allows vehicles to see, think and act. In the four technology domains Vehicle Motion Control, Integrated Safety, Automated Driving, and Electric Mobility, ZF offers comprehensive solutions for established vehicle manufacturers and newly emerging transport and mobility service providers. ZF electrifies different kinds of vehicles. With its products, the company contributes to reducing emissions and protecting the climate.

Your tasks:

  • Provide all day long support for international quotation activities
  • Evaluate and manage big data in case of process automatization
  • Implement and execute automated tests scripts
  • Take part in continuous system process improvement
  • Evaluate and analyze customer requirements with their translation into system requirements
  • Ensure business targets and overall consistency of product life cycle since the quotation up to the development phase

Your Profile:

  • University degree in engineering, preferably electronics & telecommunication, mechatronics or software engineering
  • Welcome any experience in automotive, software or telecom business
  • Familiarity with any scripting language
  • Good commands in English
  • Good communication skills and readiness to new challenges

We offer:

  • Relocation package and private medical care;
  • Good working environment and flexible working hours;
  • Work in a multinational team on modern technologies;
  • Career opportunities;
  • Employment agreement with copyrights tax benefit;
  • Employee package – „MyBenefit”.

ZF - Systems Engineer Junior Position 2020 [pdf].

Lokalizacja: Częstochowa

Podejmując pracę Inżyniera Elektronika masz szansę zostać członkiem globalnego zespołu ZF Automotive realizującego misję „Vision Zero” – a world with zero accidents and zero emissions”, a w szczególności zostać ekspertem w projektowaniu elektroniki dla przemysłu motoryzacyjnego, jednego z najbardziej wymagających.

Obowiązki:

Projektowanie systemów elektronicznych Automotive, w tym:

  • Tworzenie/modyfikację schematów, wykonywanie symulacji SPICE/analiz Worst Case;
  • Współuczestnictwo w projektowaniu PCB;
  • Wykonywanie analiz ryzyka DFMEA/Functional Safety;
  • Wykonywanie testów DFMEA, testów i pomiarów na prototypach wraz z dokumentowaniem;
  • Tworzenie oraz nadzorowanie dokumentacji produktów.

Profil Kandydata:

  • Wykształcenie wyższe elektroniczne lub pokrewne;
  • Znajomość komponentów elektronicznych, układów elektronicznych analogowych/cyfrowych, aplikacji na mikrokontrolerach;
  • Znajomość narzędzi E-CAD (edycja schematów, projektowanie PCB, symulacje el. SPICE), znajomość MathCAD;
  • Podstawowa znajomość metodyk FMEA, Worst Case Analysis oraz zagadnień EMC/EMI;
  • Podstawowa wiedza w zakresie projektowania PCB i procesu produkcyjnego urządzeń elektronicznych;
  • Biegłość w obsłudze sprzętu laboratoryjnego, umiejętność lutowania TH/SMD;
  • Komunikatywna znajomość języka angielskiego.

Oferujemy:

  • Pracę z najnowszymi technologiami w obszarze elektroniki oraz oprogramowania; w przemyśle motoryzacyjnym;
  • Specjalistyczne szkolenia oraz wsparcie rozwoju pracownika;
  • Przyjazną atmosferę sprzyjającą pracy twórczej;
  • Pakiet socjalny: opieka medyczna, pakiet ubezpieczeń, karta sportowa, pakiet relokacyjny
  • Umowę o pracę z możliwością rozliczenia praw autorskich;
  • Elastyczne godziny pracy oraz możliwość pracy zdalnej.

ZF - Inżynier Elektronik X.2020 [pdf].

ZF Poland is looking for ambitious and inquisitive people for the teams dealing with hardware electronics. We are part of the ZF group - leading manufacturer of automotive components and safety systems. This is where we develop advanced safety and future-proof solutions for passenger cars and vans.

If electronics is your passion, you like dealing with analog and digital ones, you like problem solving and verification of an electrical design - this job is just for you!

Become a part of future fully Autonomous Driving Systems and join our team as a Hardware Electronics Engineer.

Your tasks:

  • Responsible for electronic design of Steering ECUs;
  • Compiles and edits safety analysis (e.g. DFMEA, SPFM/ LFM, WCA, etc.)
  • Development of the schematics and support of PCB Layout development;
  • Compiles and edits documentation;
  • Prepares of engineering and release related reports.

  • Bachelor's Degree in Electrical Engineering, Mechatronics or related;
  • Experience with E-CAD tools, knowledge of communication interfaces, analytical skills and problems solving focused mindset;
  • Basic knowledge of FMEA methodology;
  • Proficiency in Microsoft® Office;
  • Level B and beyond of English language competency.

Knowledge about programming microcontrollers and Experience in Automotive Electronics will be an advantage.